czwartek, 12 lutego 2015

Francuska gwiazda znów zachęca do przepłacania za kredyt

Pożyczki z oprocentowaniem 21,5% w skali roku nikt by nie wziął, natomiast 10 złotych kosztu za każdy tysiąc złotych brzmi całkiem nie źle. Tyle tylko, że to ta sama oferta, za to całkiem inaczej sprzedana.

Jeszcze do 27 marca 2015 roku możesz skorzystać z wyjątkowej promocji w Credit Agricole. Jeśli kwota twojego kredytu przekroczy 10 tys. złotych i zakupisz do niego ubezpieczenie na życie w pakiecie podstawowym, to możesz skorzystać z dobrze już znanego Kredytu Prostoliczonego za 10 złotych. Zasady są faktycznie bardzo proste: co miesiąc, za każdy pożyczony tysiąc złotych będziesz płacił bankowi tylko 10 złotych.



Skoro Prostoliczony, to ja też policzę:
10 złotych x 10 (10 tys. złotych, to minimalna kwota kredytu w promocji) = 100 zł miesięcznie kosztów. Oznacza to, że rocznie kredyt będzie cię kosztował 1 200 złotych. To tyle samo ile musiałbyś zapłacić odsetek od pożyczki oprocentowanej 21,5% w skali roku. 

 
Sporo ciekawych informacji znajdziesz  w przykładzie reprezentatywnym. Oprocentowanie nominalne wynosi 8,05%, jednak RRSO, to już aż 22,9%. Całkowity koszt kredytu na kwotę 10 tys. złotych, na okres 4 lat to 4 799,84 zł. Z tej kwoty 2 183,02 złotych to odsetki, 800 złotych to prowizja, a 1 816,82 złotych to opłata za ochronę ubezpieczeniową, czyli dodatkowa prowizja. Musisz pamiętać, że takie ubezpieczenie tak naprawdę nie zabezpiecza ciebie, tylko bank. Jeśli stracisz pracę i nie będziesz mógł spłacać raty i dodatkowo ubezpieczyciel uzna (co wcale nie jest oczywiste), że możesz skorzystać ze swojej polisy, to pieniądze trafią do banku na pokrycie twojego zobowiązania.

Subiektywny ranking pożyczek, których warto unikać uzupełniam o kolejnego uczestnika. Trafia on na pozycję trzecią:


1 miejsce – Alior Bank – oprocentowanie 5% w skali roku, dodatkowe koszty 33,3%, brak ubezpieczeń, a jeśli spłacimy pożyczkę w 6 miesięcy, to bank zwróci nam odsetki (prowizji oczywiście nie odda)
2 miejsce – Smart Bank – oprocentowanie 6% w skali roku, dodatkowe koszty 19,5%, brak ubezpieczeń
3 miejsce – Credit Agricole – oprocentowanie 8,05%, realne oprocentowanie 21,5%, konieczność skorzystania z ubezpieczenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz